POCHOPILI JSTE SPRÁVNĚ PROBLEMATIKU "CORE"

📣 V předklonu NESMÍTE cítit "SPODNÍ ZÁDA"

Že by se němela v předklonu ohýbat záda už snad ví téměř každý. ALE! Je tu zásadní rozdíl v tom, jakým způsobem se snažíme páteř stabilizovat.

Lidský mozek pokud ucítí v těle nestabilní segment, hledá okamžitě způsob, jak jej stabilizovat. A pokud k tomu nemá aktivované požadované svaly, hledá náhradní svaly, kterými by daný segment stabilizoval.

tím vzniká alternativní držení těla a náhradní pohybový program.

alternativní držení těla a náhradní pohybový program je důvod, proč tělo nečerpá svůj potenciál, nadmíru se opotřebovává a má blízko zranění. Pracuje jako neseřízený stroj.

čím déle a tvrději je tělo v náhradním programu zatížené, tím více prohlubuje dysbalance mezi nefunkčními svaly a těmi, které plní náhradní program. Dotyčný se tak stále víc přibližuje problémům s pohybovým aparátem a zranění, byť má pocit, že se výkonostně zlepšuje. Bohužel ale jen v náhradním "omezeném" programu, na kterém jede většina sportovců (kteří vám pak budou tvrdit, že jim nemáte do čeho kecat, oni přece ví, oni mají ty medaile..).

Na obrázku vidíte dva příklady předklonu.

Oranžové čáry symbolizují bránici, která odděluje dutinu hrudní od dutiny břišní a pánevní dno.

Tyto dvě "čáry" by měly být vůči sobě VODOROVNÉ. Pánevní dno musí být "naproti" bránice, aby bylo možné vytvořit ze všech stran trupu nitrobřišní tlak, který páteř ZE VŠECH STRAN stabilizuje. Pokud dokážete takto aktivovat svaly hlubokého stabilizačního systému páteře, pak nebudete zapojovat spodní záda, což je právě zmíněný náhradní stabilizační program.

Žlutá tečka tak značí jediný bod ohybu ve správném předklonu a to je kýčelní kloub. Jediné místo, kde se odehrává pohyb, pokud je vše stabilizované.

Na obrázku v levém "špatném" sloupci vidíte příklady, kdy stabilizace páteře funguje špatně a tělo je drženo KONCENTRICKÝM zatažením vzpřimovačů páteře, což způsobí "zakřečování" spodních zad, překrvení a vy je pak cítíte nadmíru pracovat. A to je špatně.

A teď pozor.

🔥Je obrovský rozdíl mezi stabilizací "povrchovou" a "vnitřní".🔥

Že do svalů "CORE" patří všechny čtyři břišní svaly (tzn. šikmý vnitřní, vnější, přímý a příčný břišní svaly), svaly pánevního dna, zádové svaly, vzpřimovače páteře a bránice už mnozí víme. ALE! Pro správnou funkci stabilizace je třeba tyto svaly aktivovat EXCENTRICKY. A tady přichází ten hlavní rozdíl. Nejčastější chyba je ta, že cvičící zapojuje tyto svaly KONCENTRICKY, tzn. VTAŽENÍM, SMRŠTĚNÍM.

Svaly je třeba naopak ROZTÁHNOUT EXCENTRICKOU kontrakcí a k tomu nám právě slouží BRÁNIČNÍ DÝCHÁNÍ. To je ten "nádech do břicha", při kterém se břicho "nafukuje". To je ta excentrická kontrakce. Ten správný, primární program držení těla. EXCENTRICKOU KONTRAKCÍ roztáhnout svaly "CORE" je klíčem k celému pochopení správného fungování středu těla při jakékoliv činnosti.

Klasickým posilováním břišních svalů, kdy svaly mačkáte např. při zkracovačkách, posilujete KONCENTRICKY, tzn. pravý opak EXCENTRICKÉ kontrakce. Koncentricky budujete "sixpack", břišní "pekáč". Pro vzhled pěkná věc, ale z pohledu využitelnosti v praxi v podstatě skoro bezvýznamné a ve výsledku vás to učí opět zapínat náhradní program, protože tyto svaly máte naučené využívat primárně a koncentricky. To, co člověk potřebuje v praxi je schopnost aktivovat svaly "CORE" EXCENTRICKY.

Z tohoto důvodu například zdaleka vůbec neplatí, že pokud se držíte např. v tzv. "planku", oblíbený cvik "prkno", o kterém se říká, že posiluje CORE, že opravdu to správné, "vnitřní" CORE zapojujete a posilujete. Ani náhodou! Drtivá většina lidí tímto pouze posiluje koncentricky přímý břišní sval (a zbytek těla), izometricky, ale vůbec to nemá nic společného se skutečným tréninkem "CORE" z praktického hlediska a dotyční tak opět pouze podporují náhradní pohybový program.

...přitom to vůbec není tak složité se naučit a použít v praxi!