Pohybová terapie

 

Cílem pohybové terapie je:

 

- srovnání držení těla

- odstranění bolestí pohybového aparátu

- změna pohybových návyků

- odstranění svalové nerovnováhy

- zlepšení mobility kloubů

- vytvořit FUNKČNÍ  TĚLO.

 

Cílem pohybové terapie je naučit klienta, aby se ze svého nesprávného pohybového programu naučil tělo držet a používat v originálním správném pohybovém vzorci, což má za následek vylepšení práce těla při sportovních i běžných denních činnostech. Klient pak lépe, efektivněji a ekonomičtěji vykonává práci a výrazně méně se amortizuje, tím víc, čím víc se blíží originálnímu pohybovému programu. Originální pohybový program má potenciál tělo uzdravovat a čím více se mu člověk vzdaluje a má horší pohybový vzorec, tím víc si škodí. Zlepšení držení a práce těla má velmi často za následek i trvalé odstranění většiny bolestí pohybového aparátu. Jedná se zároveň i o kompenzační cvičení.

Pohybová terapie je proto vhodná nejen pro kohokoliv z běžné veřejnosti, ale i pro veškeré sportovce, kteří díky tomu následně výrazně zlepší práci těla při jejich sportu. Na nový pohybový vzorec a držení těla posléze aplikují techniku svého sportu, čímž posune svůj výkon na úplně novou úroveň, bude umět ze svého těla vyždímat maximální potenciál a čím lépe to zvládne, tím méně se zároveň bude opotřebovávat.

Pohybová terapie je mezičlánek mezi sportovním fyzioterapeutem a kondičním trenérem a často má z obou oborů pro většinu lidí největší potenciál užitku.

Pohybová terapie začíná nápravou nejzákladnějších tělesných pohybových funkcí, což je držení těla ve stoje a dýchání. Než začneme tělo používat, musíme umět napřed správně stát na svých chodidlech, odkud do těla vlivem gravitace přichází první tlak, který nějakým způsobem aktivuje různé svalové souhry, aby tělo našlo v postoji stabilizaci. Člověk potřebuje, aby byl z chodidel tlak nasměrován tak, aby aktivoval právě ty žádoucí svalové souhry, díky kterým pak vykonáváme pohyb v originálním pohybovém programu. Dá se všeobecně tvrdit, že správně nestojí na svých chodidlech téměř nikdo a to je první spouštěč vytvoření špatných pohybových vzorců a pokud na nohách správně nestojíte, pak na nich nevykonáváte správně ani pohyb. Natož pak se zátěží a při maximálním úsilí...

Dalším krokem je korekce držení páteře, což obnáší aktivace pánevního dna, hlubokého stabilizačního systému trupu a aktivace bráničního dýchání. Právě tohle nám pomáhá aktivovat správně postavené chodidlo, které má funkční všechny tři klenby, aktivní prsty u nohou, vždy připojených k práci celého těla. Pak přichází na řadu centrace kloubů a následně nácvik přirozené chůze v takto seřízeném těle. Klient ihned začne poznávat mnohem efektivnější přenos sil ve svém těle a celkově se cítí po všech stránkách lépe.

Klient na lekcích pohybové terapie získává informace a učí se, jak své tělo používat, aby napravoval svůj pohybový vzorec, držení těla i sám v běžném životě, čímž si bude často sám umět ulevit i od různých bolestí. Klient se učí, jak má jeho tělo správně fungovat už od základu a jak se sebou pracovat i sám.

Díky pohybové terapii zároveň vzniká prevence vážnějších problémů pohybového aparátu, ale i prevence celkového zdraví a zvedá kvalitu života. Změna držení těla k lepšímu může znamenat i celkové zlepšení mnoha dalších tělesných a životně důležitých funkcí. Při lepším držení těla člověk automatický lépe dýchá, aktivuje bránici v mnohem větším rozsahu a to má za následek lepší okysličení a práci celého těla i uvnitř. Pouze brániční sval dokáže dostat vzduch až do spodních laloků plic. Člověk je díky tomu ve dne mnohem čilejší a v lepší náladě. Správným dýcháním probíhá masírování břišní dutiny, což zlepšuje okysličení a prokrvení vnitřních orgánů, což řetězí další pozitivní vlivy na jejich funkce. Zlepšuje se peristaltika střev, díky čemuž se střeva rychleji a efektivněji vyprazďnují. Díky tomu držíte v těle méně toxinů a kratší dobu, které v těle způsobují různé problémy a nemoce. S trochou zamyšlení by se dalo říct, že to může doslova pomoct i v prevenci rakoviny nejen tlustého střeva, ale i dalších a celkově vitalizovat celé tělo, což pomůže prevenci většině civilizačním nemocem. Lepší držení těla aktivuje pánevní dno a automatizuje jeho funkci, což velmi pomáhá ženám. Pak tu máme obor reflexní terapie, která se řadí mezi alternativní léčitelské směry a která je přímo založená na léčbě těla přes stimulaci různých bodů chodidla. Tělo je propojený biologický stroj, složený z mnoha segmentů, které mají mezi sebou tolik vlivů, že bude lidstvo ještě dlouho odhalovat, co vše má na co vliv a jaký. Na tělo je třeba nahlížet jako na celek a přemýšlet o příčinách toho, co se v něm zrovna děje.

David Tauš

13 let trenérské praxe, 18 let zkušenosti s posilováním, 8 let závodní plavec, 6 závodů v kulturistice

O mně osobně

Sport a pohyb je hlavní náplní mého života. Začal jsem v devíti letech jako závodní plavec. Po osmi letech závodního plavání na plavecké škole jsem na gymplu zatoužil po pocitu síly a svalnaté postavě akčních hrdinů 🙂 Psal se rok 2001, kdy jsem poprvé navštívil klasickou posilovnu s činkami a stroji, což mě pohltilo a s plaváním jsem přestal. Průběžně jsem trénoval i bojové sporty (karate, box, taekwondo, MMA). Na jaře v roce 2007 jsem absolvoval svůj první trenérský kurz instruktora fitness a osobního trenéra a hned poté začala má trenérská praxe s klienty ve fitcentrech v Praze. V roce 2011 jsem se stěhoval zpět do Zlína a začal pracovat na své vlastní posilovně, kterou jsem zprovoznil v lednu 2012 a kde působím jako kondiční trenér a pohybový terapeut dodnes. Vyzkoušel jsem si také pár závodů v kulturistice, která byla původně má priorita. Při postupném pronikání do oboru jsem se stále více zaměřoval na zdravotní stránku a funkční trénink pro běžnou veřejnost.

Znalosti ohledně pohybu, cvičení a fyzioterapie se neustále vyvíjí a posouvají vpřed. Je to krásný obor, který mi přirosl k srdci 🙂 Letos je to třináctý rok, kterým se trenérské praxi věnuji a pořád mě to baví. Sportu se na vrcholové úrovni věnuji od devíti let. I po letech cvičení cítím neustálý posun i sám na sobě, ovšem dnes už to nesoudím podle množství svalové hmoty a osobních výkonů na benchpress, ale podle vlastního držení těla, jak se v něm cítím a jak s ním dokážu pracovat a cítím se mnohem lépe, než když jsem byl v pasti kulturistických měřítek 🙂

Absolvované kurzy:

 • Trenér kulturistiky, instruktor fitness
 • Cvičitel zdravotní tělesné výchovy
 • Dynamická neuromuskulární stabilizace podle Koláře I.
 • Dynamická neuromuskulární stabilizace podle Koláře II.
 • Osobní trenér TRX
 • Poradce pro výživu
 • Praktické výživové poradenství
 • Sportovní výživa
 • Masér pro sportovní a rekondiční masáže
 • CORE trénink I. - aktivace, dech, sed, stoj
 • CORE trénink II. - chodidlo, dlaň, dřep, chůze

Co nabízím:

 • Pohybová terapie
 • Náprava držení těla a svalové nerovnováhy
 • Aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře
 • Zdravotně-kondiční tréninky pro veřejnost
 • Funkční trénink (TRX, vývojová kyneziologie..)
 • Odstranění bolestí pohybového aparátu
 • Redukce hmotnosti, nabírání svalové hmoty
 • Fyzická příprava vrcholových sportovců
 • Trenérství kulturistiky, přípravy závodníků
 • Výživové poradenství

Ceny pohybové terapie:

Pro veřejnost:

 • 1 lekce (60 min)* - 650,-
 • 5 lekcí (5 x 60 min)* - 3 000,-
 • 10 lekcí (10 x 60 min)* - 6000,-  +1 ZDARMA

* v ceně je započten i vstup do posilovny

Pro členy Dave Fit Club:

 • 1 lekce (60 min) - 600,-
 • 5 lekcí (5 x 60 min) - 2 750,-
 • 10 lekcí (10 x 60 min) - 5 500,-  +1 ZDARMA

Ceny kondičních tréninků:

Kondiční tréninky nabízím pouze svým vlastním klientům, kteří si se mnou prošli minimálně 10 lekcí pohybové terapie. Na podmínkách spolupráce ohledně kondičních tréninků se s klienty domlouvám vždy individuálně.

Obecně je však cena kondičních tréninků výrazně nižší než cena pohybové terapie.

Veškeré platby se hradí předem na účet č. 2901255640/2010  (Fio banka)

Další odkazy:

David Tauš - stránka na Facebooku

Na této stránce můžete sledovat aktuality ohledně mé činnosti, přípravy, akcí, které chystám, upozornění na nová videa, soutěže, články apod. zkrátka vše, co se kolem mě děje.

David Tauš - stránka na Instagramu

Osobní život, stories, co se zrovna děje atd.

David Tauš - sportovní profil

Můj sportovní životopis.

YouTube kanál

DAVE FIT CLUB

Videa o cvičení, pohybu, držení těla, o stravě, záběry ze seminářů, závodů apod.